Skip links

طلق رنگی

قبل از آنکه بگوییم طلق رنگی چیست و چه کاربرد هایی دارد،خوب است ابتدا برای شما توضیح مختصری از خود ماهیت طلق بدهیم.

طلق چیست؟

امروزه در اطراف ما لوازم بسیاری وجود دارد که دارای جنسی به نام طلق هستند. شاید آنها را نشناسیم ولی از آنها استفاده می کنیم.
طلق ها دارای خواصی هستند که باعث شده در صنعت امروز، از آنها بسیار استفاده شود.

خواص طلق عبارتند از

 • شفافیت
 • مقاومت آنها در برابر نور خورشید
 • ثبات رنگ
 • و . . .

طلق چون که نسبت به شیشه سبک تر بوده و شکنندگی کمتری دارد در نتیجه کم کم دارد جای شیشه را می‌گیرد، و در ساخت لوازمی چون لیوان های مخصوص، انواع بطری، قطعات خودرو سازی، انواع لوازم تزئینی مثل مجسمه و . . . استفاده می‌شود. همچنین از طلق های ضخیم و شفاف در ساخت میز نیز استفاده می ‌شود.

البته همه طلق ها شفاف و بی رنگ نیستند بلکه طلق های رنگی نیز وجود دارند که از موارد استفاده اینگونه طلق ها می‌توان به ساخت تابلوهای تبلیغاتی اشاره کرد. همان طور که قبلا اشاره شده، از طلق در صنایع خودرو سازی و موتور سیکلت سازی نیز استفاده می ‌شود. قطعاتی همچون چراغ خطر خودرو و تزئینات داخلی خودرو از جنس طلق است.

مزایا طلق رنگی

طلق رنگی چند سالی است که در کشور ما تولید می‌شود و توانسته جایگاه ویژه‌ای به خود اختصاص دهد و روز به روز میزان استفاده از آن بیشتر می‌شود.طلق رنگی برای مکان هایی که شکسته شدن شیشه می‌تواند به افراد و سایر اشیای پیرامون خود آسیب وارد کند، استفاده می شود تا در صورت شکسته شدن، هیچ گونه تهدیدی برای آنها به شمار نرود. یکی دیگر از حسن استفاده ی طلق رنگی، آنست که در کلیه محیط می توان با دیزاین مناسب، مورد استفاده قرارداد و هیچ گونه محدودیت رنگی و طرحی ندارد.

طلق رنگی را می توانید در طرح ها و رنگ های بسیاری از بازار تهیه نمایید و مورد استفاده قرار دهید. نکته ی کلیدی در هنگام خرید آنها، آشنایی اولیه با کاربرد ها و انواع هر کدام می‌باشد. در ادامه به طور کامل به معرفی انواع طلق های رنگی و کاربرد های آنها خواهیم پرداخت.

طلق های رنگی چند دسته اند؟

 • طلق شیشه ای رنگی
 • طلق های رنگی تک جداره
 • طلق های رنگی دو جداره
 • طلق رنگی طرح دار

۱- تک جداره بیشتر به عنوان شیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد
۲- دوجداره بیشتر در جاهایی که تاثیر خواصی در دیزاین نداشته باشد و جلوی چشم نباشد بکار می رود.
بعد از اتمام استفاده، طلق ها به دور انداخته می‌شوند و بعد از جمع آوری توسط دستگاه‌های مخصوص خرد شده و دوباره تبدیل به طلق می‌شوند.
در سوی دیگر، به طور کلی طلق های رنگی به دو دسته شیشه‌ای و ضد آفتاب تقسیم می شوند که انتخاب هرکدم از آنها نیاز به تحقیق قبلی و مشاوره با کارشناسان دارد.

تفاوت بین طلق تک جداره و دوجداره

در برخی مکان هایی که قرار است از طلق های رنگی بجای شیشه استفاده شود اگر ظاهر کار اهمیتی ندارد و تنها برای کاهش آسیب های ناشی از شکسته شدن شیشه جلوگیری کنید، توصیه می کنیم طلق های رنگی دوجداره را انتخاب کنید چرا که از استحکام بالاتری نسبت به نمونه تک جداره خود برخوردار است.

طلق رنگی تک جداره از لحاظ زیبایی و شفافیت طلق بسیار سرتر از طلق های نوع دوجداره خود می باشند و باید خاطر نشان کنیم که طرح های دوجداره برای موارد حساس با مقاومت بالا تولید می شوند.

طلق رنگی تک جداره (پلکسی گلاس) در ابعاد ۱۸۰*۱۲۰ تولید می شوند و از این لحاظ نیز با طلق های رنگی دوجداره متفاوت هستند و پلکسی گلاس رنگی شباهت ظاهری بسیاری با شیشه رنگی دارند و حتی از فاصله یک متری نیز متوجه طلق بودن آن نخواهید شد و همین امر سبب شده تا استفاده از آن همه گیر شود.

انواع طلق های رنگی

طلق شیشه ای رنگی

طلق های شیشه ای رنگی به دو دسته شفاف و مات، تقسیم می شوند. این طلق ها مانند شیشه، خاصیت شکنندگی ندارند و تصویر در آن ها به وضوح، انعکاس پیدا می کند. نمونه های طلق های شیشه ای رنگی، اغلب در درهای چوبی اماکن تاریخی، قابل مشاهده هستند.

طلق شفاف

شفافیت این دسته از طلق ها، تمایز آن ها از شیشه را دشوار می کند. طلق های رنگی شفاف، مقاومت بالایی در برابر ضربه دارند و در مقایسه با شیشه، سبک تر هستند.
طلق های رنگی تک جداره
اگر ظاهر، مورد توجه باشد و استحکام کار دارای اهمیت زیادی نباشد، از طلق های رنگی تک جداره استفاده می شود. این طلق ها حتی از نزدیک، به سختی از شیشه قابل تشخیص هستند.

طلق مات

این نوع طلق رنگی به دو دسته طلق های پلی کربنات رنگی و پلی گلاس مات رنگی تقسیم می شوند و مورد اول برای سقف کاذب منازل و مورد دوم بیشتر برای سقف های نورگیری و پاسیو ها کاربرد دارد.

طلق های رنگی دو جداره یا زنبوری

طلق های رنگی دوجداره یا زنبوری، نسبت به طلق های رنگی تک جداره، مقاومت و استحکام بیشتری دارند. این طلق ها از ورود آلودگی صوتی به فضای داخلی و خروج انرژی در فصل های سرد، جلوگیری می کنند.

طلق رنگی طرح دار

به صورت پیش بینی یا به سفارش مشتری، طرح های گوناگونی با استفاده از دستگاه چاپ روی سطح طلق رنگی، ایجاد می شوند.

طلق رنگی هوشمند

طلق های رنگی هوشمند با استفاده از ریموت کنترل کننده، از شفاف به مات و برعکس، قابل تغییر هستند. این طلق ها با جریان برق کار می کنند و اغلب در دکوراسیون داخلی به کار گرفته می شوند.

طلق شیشه ای نرم

به پلکسی گلس هایی گفته می شود که جنس بسیار نرمی دارند اما در عین حال دارای حالت ارتجاعی نیستند.

طلق شیشه ای نوع خم

این دسته از طلق های رنگی، نسبتا جدید هستند و اغلب به عنوان سایبان، مورد استفاده قرار می گیرند.

طلق رنگی مناسب بالکن

به منظور ایجاد حریم خصوصی در بالکن می توان از طلق های شیشه ای رنگی در پنجره ها، استفاده کرد. طلق های رنگی، از ورود گرد و غبار و حشرات به فضای داخلی خانه جلوگیری می کنند و در صورت شکستن، پراکنده نمی شوند.

طلق رنگی ضد خش

به دسته ای از طلق های رنگی گفته می شود که به علت مواد به کار رفته در سطح شان، دچار خط و خش نمی شوند. ظاهر این طلق ها، با وارد شدن ضربه به آن ها، دچار تغییر نمی شود.

طلق شیشه ای نورگیر

طلق های رنگی نورگیر، معمولا دارای ضخامت ۶ میل هستند و از عبور بیش از اندازه نور به فضای داخلی ساختمان ها و منازل، ممانعت می کنند.

طلق سقف کاذب

سقف کاذب طلقی دارای استحکام و دوام بالاست و شست و شوی آن به آسانی انجام می شود. طلق های رنگی در سقف پاسیو، گلخانه، سرویس بهداشتی و … کاربرد دارند. این نوع طلق ها بیشتر به صورت ۲ و ۳ میل در اندازه مربع های ۴۰*۴۰ یا ۶۰*۶۰ روی فریم های آلومینیومی سقف قرار می گیرند و می توانید روی آنها طرح ها و تصاویر مختلفی چاپ نمایید. این موارد بیشتر در کتابخانه ها و مراکز عمومی یافت می شوند

طلق اکریلیک

نوعی از طلق رنگی شفاف که میزان شفافیت آنها از نمونه ساده بیشتر است و به دلیل قیمت بالایی که دارند در مواردی که نمای پلی گلاس بسیار حائز اهمیت می باشد از آن استفاده می کنند.

طلق های پنجره ساختمان

امروزه استفاده از طلق های رنگی برای پنجره های ساختمان رونق یافته است و بیشتر برای ساختمان های مراقب از کودکان و سالمندان و مراکز روانپزشکی تهیه می شوند زیرا ساختار پلاستیکی طلق هیچ گونه آسیبی به دنبال ندارند.

یکی دیگر از عوامل موثر قیمت شیشه های ۲ و ۳ میل بیشتر از قیمت طلق های رنگی است به همین دلیل اغلب افراد پلکسی گلاس را برای ساختمان ترجیح می دهند.

کاربردهای ورق پلکسی گلاس رنگی

 • دارای انعطاف پذیری و مقاومت بالا
 • شفافیت زیاد
 • وزن بسیار سبکی دارد
 • ساخت حروف برجسته چلنیوم
 • ساخت حروف برجسته پلاستیک
 • حروف برجسته پلکسی گلاس
 • ساخت تندیس
 • تابلو راهنمای طبقات

کاربرد های طلق رنگی در تزیینات منازل و محل کار

نوعی از این مدل پلکسی ها وجود دارد که در یک سمت خود چسب دارد و در سمت دیگر قسمت رنگی طلق وجود دارد که باعث می شود به راحتی روی سطوح صافی همچون دیوار چسبانده شود.

این طلق ها ضد اشعه uv بوده و مقاومت زیادی در برابر نور خورشید گرما، حرارت و ضربه دارند و اشعه ماورای هیچ گونه تغییراتی در ساختار این ورق ها ایجاد نمی کند.

می توان پلکسی رنگی را از رنگ کردن گلاس شفاف و مات ایجاد کرد. این پلکسی ها در رنگ های مختلفی همچون طلایی نقره‌ای و غیره وجود دارند که نوع طلایی و نقره ای این ورق ها بسیار پرطرفدار هستند و قیمت آن ها در مقایسه با سایر ورق های رنگی بسیار بیشتر است البته عواملی دیگری مانند ضخامت و کیفیت ورق ها هم در قیمت این محصولات تاثیر زیادی دارند.

چرا باید از طلق به جای شیشه استفاده کنیم؟

شیشه یا طلق

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در عرصه صنعت شیشه شاهد ظهور طلق های بسیار شفاف و با کیفیت هستیم زیرا در گذشته به علت کیفیت و شفافیت پایین این طلق ها کمتر کسی حاضر بود آنها را تهیه کند و به شیشه ترجیح دهد. البته این امر بسیار بدیهی بود زیرا هم به نظر می رسید طلق های پلاستیک کیفیت پایین داشته و هم کارایی و شفافیت پایین تر نسبت به شیشه داشته باشند.
در حال حاضر پیشرفت صنعت شیشه به قدری است که قادر نخواهید بود از فاصله ۲ متری فرق شیشه و طلق رنگی را تشخیص دهید.

نحوه تمیز کردن طلق های رنگی

تمیز کردن طلق رنگی و پلکسی گلس به علت حساسیت آن ها نسبت به شیشه، باید با دقت بیشتری انجام شود. به منظور جلوگیری از وارد شدن خط و خش به سطح آن ها، بهتر است از دستمال نم داری که فاقد گرد و غبار باشد، استفاده کنید. اگر مایل به استفاده از مواد شوینده هستید، محلول هایی که حاوی حداکثر 1 درصد مواد صابونی هستند، توصیه می شوند.

قیمت طلق رنگی

قیمت طلق های رنگی، با توجه به ابعاد و ضخامت کار، کارخانه تولید کننده آن ها و نوسانات بازار، متغیر است. هر چه ضخامت و ابعاد طلق رنگی بیشتر باشد، به تناسب آن ها هزینه محصول، افزایش پیدا می کند. طلق دوجدراه زنبوری و طلق شییشه ای شفاف مرغوب، معمولا نسبت به انواع دیگر طلق رنگی، قیمت بیشتری دارند.

تفاوت طلق رنگی و شیشه

• طلق رنگی از شیشه ارزان تر است.
• وزن طلق رنگی از شیشه کم تر است.
• شیشه برخلاف طلق رنگی، ضد خش است.
• طلق های رنگی در مقابل صدا و حرارت، عایق هستند.
• برش طلق های رنگی نسبت به برش شیشه، آسان تر است.
• تنوع رنگی طلق ها نسبت به شیشه های رنگی، بیشتر است.
• طلق ها دارای مقاومت بالا در مقابل تغییرات آب و هوایی و مواد شیمیایی هستند.

 سوالات متداول

آیا طلق رنگی های خش پذیر می باشد؟

طلق های رنگی، معمولا خش پذیر هستند اما نوع ضد خش طلق های شیشه ای نیز در بازار، قابل عرضه است.

آیا طلق های رنگی شکننده هستند؟

طلق های رنگی شکننده هستند اما در صورت وارد شدن ضربه بر آن ها به علت عدم پراکندگی خرده ها، نسبت به شیشه، خطر کم تری دارند. هم چنین، این ورق ها به علت استحکام بالا در مقایسه با شیشه، به سختی می شکنند.

طلق های رنگی در چه ابعادی ساخته می شوند؟

طلق های رنگی در ابعاد ۱۲۰ در ۱۸۰ ساخته می شوند. اگر به برش کوچک تری از ورق طلق رنگی نیاز دارید، باید به این منظور، حتما از کاتر استفاده شود.

ضخامت طلق های رنگی به چه صورت است؟

طلق های رنگی در ضخامت های ۲، ۳، ۴، ۶، ۸ و۱۰ میل عرضه می شوند. هر چه احتمال شکستن طلق با توجه به محل استفاده آن بیشتر باشد، نمونه های ضخیم تری باید مورد استفاده قرار بگیرند.

آیا طلق های رنگی و ورق های پلکسی گلس جایگزین مناسبی برای شیشه هستند؟

اگر سهولت در حمل و نقل، استحکام و مقاومت بیشتر، ایمنی و تنوع رنگبندی کار برای شما دارای اهمیت است، استفاده از طلق های رنگی و پلکسی گلس به جای شیشه، پیشنهاد می شوند.

طلق های شیشه ای در چه رنگ هایی عرضه می شوند؟

طلق های شیشه ای معمولا در رنگ های سفید، مشکی، سبز، آبی، دودی، قرمز، شیری و ... عرضه می شوند

پرکاربرد ترین طلق رنگی در دکوراسیون داخلی چیست؟

امروزه طراحان دکوراسیون، بیشتر از طلق های رنگی هوشمند و اکریلیک استفاده می کنند.

Leave a comment