Skip links

آموزش چسباندن پلکسی گلاس

شاید با خواندن عنوان این مقاله به این فکر بیفتید که پلکسی گلاس چیست و چطور باید پلکسی گلاس را بچسبانیم؟

در ادامه قصد داریم تا در 9 مرحله نحوه آموزش چسباندن پلکسی گلاس را به طور حرفه ای یاد بگیریم. اما پیش از شروع آموزش چسباندن پلکسی گلاس بهتر است تا با ماهیت این پلاستیک کمی بیشتر آشنا شویم.

ورق پلکسی گلاس چیست؟

شیشه آکریلیک که با نام تجاری پلکسی گلاس (متیل متاکریلات) به فروش می‌رسد، نوعی ورق پلاستیکی جدید است که علاوه بر استحکام بسیار بالا، جنس خشکی دارد و تا حدودی می‌تواند انعطاف پذیر باشد. پلکسی گلاس‌ها (Plexiglass) در ابعاد و ضخامت‌های گوناگونی تولید می‌شوند و علاوه بر ابعاد ویژگی ظاهری برخی از آن‌ها از جمله رنگ و ساختارشان نیز با یکدیگر متفاوت می‌باشد.

پلکسی گلاس‌های آینه‌ای، شفاف و رنگی را می‌توان با روش‌های زیر برش داد:

 • برش لیزری پلکسی گلاس
 • برش دستی پلکسی گلاس

چه ابزاری برای چسباندن پلکسی گلاس نیاز داریم؟

برای چسباندن ورق‌های پلاستیکی و شفاف پلکی گلاس به نوع خاصی از چسب به نام متیلن کلراید (Methylene chloride) نیاز داریم. متیلن کلراید نوعی سیمان حلال می‌باشد که با ذوب اکریلیک برای جوش دادن قطعات به یکدیگر به خوبی عمل می‌کند. پس از فراهم کردن ورق‌های پلکسی گلاس و چسب متیلن کلراید به سراغ آموزش چسباندن حرفه‌ای پلکسی گلاس می‌رویم.

مراحل چسباندن ورق پلکسی گلاس

اموزش مرحله به مرحله ورق های پلکسی گلاس به یکدیگر به کمک چسب متیلن کلراید عبارتند از:

 1. محل کارتان را آماده کنید:

برای چسباندن پلکسی گلاس نیاز به یک فضای کاری صاف و مستحکمی ترجیخا از جنس چوب، آهن و یا بتن نیاز دارید. محیط کاری که از جنس کاغذ و یا چمن باشد برای چسباندن پلکسی گلاس مناسب نبوده و ممکن است به ورق‌ها بچسبند.

 1. در صورت لزوم ورق‌های پلکسی گلاس را برش دهید:

ورق‌هایتان را در ابعادی که نیاز دارید به دقت برش دهید. ابزار برش پلکسی گلاس‌ها با توجه به ضخامت ورق‌ها متفاوت می‌باشد که عبارتند از:

 • برش پلکسی گلاس با ضخامت 4/1 اینچ: برش با اره رومیزی یا اره میتر
 • برش پلکسی گلاس نازک‌تر از 4/1 اینچ: برش با چاقوی ابزاری

در صورتیکه لبه‌های پلکسی گلاس برش ناهموار خورده باشند، می‌توانید پیش از چسباندن پلکسی گلاس آن‌ها را با سمباده صیقل دهید و لبه‌های ورق را تمیز کنید.

 1. پلکسی گلاس برش خورده را تمیز کنید:

پیش از آنکه بخواهید چسباندن پلکسی گلاس را آغاز کنید، بهتر است تا نه تنها لبه‌های کار بلکه سطح کار را نیز با آب و صابون ملایم تمیز کنید. پس از تمیز کردن قطعات آن‌ها را به کمک یک پارچه خشک کنید و از مالش پارچه روی ورق‌ها پرهیز کنید، چرا که ممکن است روی سطح ورق‌ها خراش ایجاد شود.

همچنین برای تمیز کردن ورق‌های آکریلیک شیشه‌ای می‌توانید از الکل ایززپوپیل استفاده کنید.

 1. شیشه‌های آکریلیک را روی سطح کار قرار دهید:

پس از تمیز کردن ورق‌های پلکسی گلاسی که می‌خواهید به یکدیگر بچسبانید، آن‌ها را روی میز کارتان قرار دهید و بدون آنکه آسیبی به آن‌ها وارد شود کنار یکدیگر قرارشان دهید تا به هم متصل شوند. پس از کسب اطمینان از قرارگیری ورق‌ها در محل صحیح‌شان، قطعات را با چسب و یا گیره محکم کنید.

 1. چسب را به محل اتصال پلکسی گلاس‌ها بزنید:

چسبی که برای چسباندن پلکسی گلاس‌ها به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد را باید در سرنگ بریزید تا بتوانید به صورت تزریقی میان ورق‌ها آن‌ها را وارد کنید. هنگام چسباندن ورق پلکسی گلاس‌ها دستکش لاتکس به دست کنید و عینک ایمنی بزنید.

از ریختن چسب پلکسی بر روی قطعات و مالیدن ان بر روی ورق‌ها و سپس فشردن قطعات به یکدیگر پرهیز کنید، چرا که این روش مفاصلی ضعیف‌تر را به وجود آورده و افزایش خطر چکه را بیشتر می‌کند.

 1. اجازه دهید تا چسب خودش را بگیرد:

پس از تزریق چسب و چسباندن پلکسی گلاس‌ها به یکدیگر برای اطمینان از چسبندگی، اجازه دهید تا ورق‌ها به مدت 24 الی 48 ساعت بدون برداشتن گیره‌های نگهدارنده در جای خود باقی بمانند. سپس می‌توانید گیره‌هایی که برای نگهداری قطعات برای چسباندن پلکسی گلاس گذاشته بودید را بردارید.

 1. محل اتصال پلکسی گلاس‌ها را صاف کنید:

بعد از برداشتن نگهدارنده‌های ورق‌های پلکسی گلاس اگر ناهمواری در محل اتصال ورق‌ها دیدید، برای صاف کردن تکه‌های بیرون زده چسب از یک کاغذ سنباده ریز استفاده کنید. پس از سنباده زدن محل اتصال پلکسی گلاس‌ها به کمک آب و صابون و یا الکل ایزوپروپیل گرد و غبار روی ورق‌ها را بگیرید.

 1. محل اتصال پلکسی گلاس‌ها را ار جهت عدم نشتی آب بررسی کنید:

اگر قرار باشد در ورق‌های پلکسی گلاستان آب بریزید، باید محل اتصالات را از نظر نشتی کردن مایعات بررسی کنید. برای امتحان نشتی آب یا بر روی قطعه آب بریزید و یا آن را درون مخزنی از آب فرو ببرید. اگر قطعاتی که به هم چسباندید نشتی داشتند، پس از خشک شدن آب بر روی محل نشتی مجددا چسب ریخته و اجازه دهید تا به خوبی خشک شود.

 1. آموزش چسباندن پلکسی گلاس به پایان رسید:

چسباندن پلکسی گلاس به یکدیگر سخت و دشوار نیست و تنها نیاز به دقت و تمرکیز بسیار بالایی دارد. شما می‌توانید با رعایت نکات ایمنی از جمله پوشیدن دستکش و زدن عینک ایمنی، مراحل گفته شده را طی کنید تا پلکسی گلاس‌هایتان را به خوبی به یکدیگر بچسبانید.

ورق پلکسی گلاس درجه یک از کجا بخریم؟

شما برای خرید بهترین نوع ورق‌های پلاستیکی پلکسی گلاس از نمایندگی انحصاری و رسمی شرکت ریچانگ در ایران و با قیمتی اقتصادی و مناسب خریداری کنید.

برای خرید این محصولاتی نظری ورق پلکس گلاس، ورق آکریلیک و یا ورقه‌های هایمپک از ریچانگ می‌توانید با ما تماس بگیرید و یا از طریق فرم سفارش اینترنتی موجود در وبسایت سفارشات خودتان را ثبت کنید.

منبع آموزش:

Wikihow.com

 

 

نظری بگذارید